Výhody a nevýhody CrossFitu

 

Jednou z najväčších výhod Crossfitu je nepochybne jeho variabilita a pestrosť, časová nenáročnosť a efektívnosť, nakoľko sa jedná o tréning zameraný na celé telo.  Existuje veľká škála cvikov na ktoré nepotrebujete nič okrem vlastnej hmotnosti, takže ho môžete vykonávať aj doma, na záhrade alebo v parku. K nevýhodám Crossfit(u) by som určite zaradila veľkú pravdepodobnosť pretrénovania a zranenia. Ďalšiu nevýhodu môžete vidieť v tom, že ak napríklad chcete spraviť viac klikov, potom tréningový plán, ktorý by vám v tom najviac pomohol je v podstate robiť kliky, nemôžete očakávať, že vďaka skracovačkám vám pôjdu kliky lepšie, čím chcem povedať, že v úvode spomenutá nešpecifikovanosť Crossfit tréningu môže byť pre športovcov nevýhodou. Kruhový tréning vám nedokáže zväčšiť silu alebo telesnú hmotnosť tak dobre ako tradičný silový tréning, čo ale pre bežného nesúťažiaceho smrteľníka nie je až taká galiba.

Crossfit je rozbehnutý aj na Slovensku a máte možnosť vybrať si z viacerých “rozvrhov” a je prístupný dokonca aj pre deti. Či už patríte k začiatočníkom alebo už nejaký ten rôčik cvičíte, môžem vám tento tréning vrelo odporučiť.

Hlavne pamätajte na to, že každý z nás je na určitom úseku svojej cesty a to, že v jeden deň spravíte iba jeden poriadny klik, alebo päť burpies, je stále viac ako žiadny.  Z vlastnej skúsenosti môžem povedať a to cvičím takú “light” verziu Crossfitu v pohodlí domova, že som zaznamenala značný pokrok v kondícii a to je pre mňa hnací motor, pretože viem, že o týždeň spravím viac opakovaní ako ten minulý. Ak ste priaznivcom HIIT  a máte radi výzvy tak Crossfit by ste si mali zamilovať. Jednou z najväčších výhod, ktoré pre mňa Crossfit ponúka je úspora času. Nikdy mi nenapadlo, že sa človek dokáže vyčerpať za tak krátky čas, ale áno je to možné.

Medzi nesporné výhody CrossFitu určite patrí jeho všestranné zameranie – snaží sa rovnomerne rozvíjať všetky zložky telesnej zdatnosti. Väčšina ľudí totiž vyniká v 1 alebo niekoľkých disciplínach, no v ostatných zaostávajú. Napríklad borci, čo tlakujú 200kg, často nevládzu zabehnúť 3km, na druhej strane maratónsky bežec môže mať problém pri sťahovaní nábytku. CrossFit pomáha tieto nedostatky odstrániť, preto je vhodné zaradiť ho aspoň z času na čas ako zmenu jednostranne zameraného tréningu.

Ďalším pozitívom je pestrosť. Veľa fitness programov je monotónnych, stále sa opakujú tie isté cviky vykonávané tou istou formou, čo cvičencov nudí a odrádza. Naopak, v CrossFite v podstate neexistujú 2 rovnaké tréningy. Obmieňa sa široká paleta cvikov, ktoré sa môžu kombinovať rôznym spôsobom. Navyše je vhodný pre každého, lebo po určitých úpravách môže daný tréning absolvovať väčšina ľudí. Nebudú však robiť tlaky so 60kg, ako pôvodne stálo v rozpise programu, ale len s 20kg…

Tiež sa dá prispôsobiť čas alebo počet opakovaní.

V neposlednom rade, CrossFit núti človeka “makať” naplno. Mnoho cvičencov vo fitnesscentrách nedodržiava predpísané tempo, naťahujú prestávky, zľahčujú si série. Pri CrossFite človek musí vydať zo seba maximum lebo je limitovaný časom a počtom opakovaní. Každý, kto má aspoň čiastočne súťaživého ducha, sa bude snažiť zlepšovať svoje výkony z tréningu na tréning.

CrossFit však má aj mnoho odporcov. Niektorí tréneri ho zatracujú tvrdiac, že “to síce môže byť pre ľudí zábavné ale neefektívne”.

Človek pri ňom nemôže dosiahnuť maximálny výkon v jednotlivých disciplínach ani výrazný nárast svalovej hmoty (t-nation.com, Apríl 2008). Je to pravda, lebo rôzne typy tréningu sa môžu navzájom ovplyvňovať aj negatívne. Preto CrossFit nie je vhodný pre športovcov – špecialistov. Kto sa snaží zlepšovať svoj osobný rekord na benchepresse s CrossFitom veľmi nepochodí.

Tiež sa mu vyčíta prílišná náročnosť – vyžaduje maximálne úsile a opakovane využíva intenzifikačné techniky, ktoré môžu viesť k zraneniu. Naozaj, CrossFit nie je určený úplne pre každého. Kto sa mu chce naplno venovať potrebuje aspoň určitý kondičný základ.

Pri CrossFite sa trénuje maximálnou intenzitou, preto môže ľahko dôjsť k pretrénovaniu alebo zraneniu. Preto treba záťaž zvyšovať postupne a do tréningového rozpisu zaradiť aj dni voľna, prípadne menej intenzívne dni.

Taktiež kritizovali technické prevedenie jednotlivých cvikov pri CrossFite. Zástancovia CrossFitu sa snažia argumentovať tým, že keď sa človek snaží cvičiť na čas, maximálne intenzívne, nedokáže udržať striktnú formu prevedenia cvikov. No prílišný cheating CrossFit takisto neuznáva a hlavne pre začiatočníkov je technicky správne prevedenie cviku dôležité.

 

Zdravotné riziká:

- Kritici hovoria, že je tu zopár rizík spojených s CrossFit. Napríklad, námorník z námorníctva spojených štátov, ktorý utrpel zranenia pri plnení cvičení CrossFit tvrdil, že CrossFit predstavuje zvýšené riziko rabdomyolýzy (= rozpad svalstva). Po zažalovaní jeho trénerov tak vysúdil 300 tisíc dolárov.
Podľa profesora Dr. Stuarta Mcgilla, profesora biomechaniky na univerzite vo Waterloo, riziko zranenia od niektorých CrossFit cvičení prevyšujú ich prínosy, ak sú vykonávané vo forme tréningu typu – menej a častejšie opakovania. Taktiež dodal, že podobné riziká sú aj v iných cvičebných programoch, ale poznamenal, že „CrossFit online komunita“ dostatočne neumožňuje sledovať informácie o CrossFit cvičení, tým ho mnoho ľudí cvičí zle a tým sa zvyšuje riziko zranenia. Kvôli tomuto nebezpečenstvu zranenia v CrossFit cvičení, bolo pre mnoho trénerov a CrossFit pobočiek ťažké získať poistenie. Nakoniec, CrossFit zaviedla riziko zadržania skupiny (RRG). RRG je forma osobitého poistenia.

Zdravotné výhody:

- Dr. Tony Webster z Inštitútu pre športovú medicínu na vysokej škole v Camosun Victoria v Britskej Kolumbii navrhuje CrossFit používať „bezpečne a rozumne“ a nachádza podporu pre program v aktuálnom akademickom výskume.Redakcia PureHealthMD, ktorá píše pre Discovery Health kanál hovorí, že CrossFit „je skvelý pre lepšie fitness a silnejšie svaly, vo viacerých, rozumných, časových množstvách (intervaloch)“, a dokáže „budovať a tvarovať svalovú hmotu počas 60 a viac minút strávených v telocvični niekoľko dní v týždni … “

Ich záver bol, že program „je iný typ cvičebnej rutiny – dobre časovanej rutiny a je to veľmi účinný spôsob, ako dosiahnuť vyššiu úroveň fitness. Nepotrebuje veľa fantázie pre tieto cvičenia, ale ponúka mnoho odrôd a vie ako udržať záujem a poskytuje výzvu, potrebnú na udržanie zábavy počas cvičenia.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *